Dzisiaj imieniny obchodz±: Agnieszka, Amalia, Czes³aw, Czech, Czechasz, Czechoñ, Florencjusz, Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon, Teodor
20.04.2024.
Prawo miejscowe
Statut Gminy
Regulamin organizacyjny
Uchwa³y Rady Miejskiej
Protoko³y
Zarz±dzenia Burmistrza
Podatki i op³aty
Strategia rozwoju
Statut Uzdrowiska
 
Inwestycje
Tereny inwestycyjne
Przetargi
Zagospodarowanie przestrzenne
Ochrona ¶rodowiska
Wykaz danych o ¶rodowisku
 

















Zarys dziejów PDF Drukuj Email
21.02.2005.

Witamy Pañstwa w Brze¶ciu Kujawskim, malowniczym 4,5-tysiêcznym miasteczku, pod wieloma wzglêdami zupe³nie wyj±tkowym w prehistorii i nowo¿ytnej historii Polski.

To tutaj, na dawnym pó³wyspie le¿±cego w granicach miasta, niegdy¶ wielkiego jeziora Cmentowo, wykopaliska ods³oni³y pierwsz± osadê kultury lendzielskiej z okresu neolitu z 50 domami trapezowatymi, znan± z archeologii ¶wiatowej jako grupa brzesko -kujawska. W czasie, kiedy ponad 5000 lat temu nad Tygrysem i Eufratem cywilizacja Sumerów zak³ada³a swoje pierwsze miasta - pañstwa, nasi prabrze¶cianie na rogatkach obecnego miasta budowali monumentalne, kamienno - ziemne „le¿±ce" ostros³upy o d³ugo¶ci na 3 metry i na 5 - 7 metrów szerokie. Takie same budowle ods³oniête nad dawnym jeziorem w s±siednich Miechowicach. W wyniku prowadzonych od ponad 70 lat wykopalisk na terenie Gminy zinwentaryzowano ³±cznie 217 stanowisk archeologicznych. W pobliskim, wiekowym (pierwsza wzmianka z 1154 roku) Wieñcu ods³oniête grób z okresu kultury megalitycznej z którego pochodzi czaszka oko³o siedemdziesiêcioletniego, mêskiego przedstawiciela rasy czarnej (!) Oto jak fantazyjnie kszta³towa³y siê korzenie obecnych mieszkañców Ziemi Brzeskiej.

Brze¶æ to dawne miasto ksi±¿±t i królów istniej±ce ju¿ w XI - XII wieku. Wzmiankowany po raz pierwszy uzyska³ w 1228 roku, w 1250 roku uzyska³ prawa miejskie z r±k ksiêcia Kazimierza, syna Konrada Mazowieckiego. W historii bywa³:

  • siedzib± ksi±¿±t kujawskich (od 1236 r.)
  • stolic± dzielnicy brzesko - kujawskiej (od 1255 r.)
  • kasztelani± (od 1275 r.)
  • starostwem grodowym (od 1312 r.)
  • komturi± krzy¿ack± (od 1332r.)
  • stolic± województwa brzesko - kujawskiego (od 1312 r. i od 1343 r.),
  • powiatem (od 1793 r.)
  • gmin± rz±dow± (od 1880 r.)
  • siedzib± obwody brzesko-kujawskiego pod zaborem rosyjskim.

Tu w 1260 r. urodzi³ siê, mieszka³ i st±d zarz±dza³ Ksiêstwem Brzesko - Kujawskim najznamienitszy brze¶cianin, W³adys³aw £okietek, Zjednoczyciel i - od 1320 r. - Król Polski.

Od 1330r. Brze¶æ by³ najpotê¿niejsz± twierdz± regionu, st±d i Królowie Polski bywali tu wielokrotnie. Poza W³adys³awem £okietkiem, dla którego Brze¶æ by³ miastem rodzinnym i wyj±tkowym, dokumenty dowodz± ¿e w latach 1399 - 1430 W³adys³aw Jagie³³o przebywa³ tu 27 razy.

W dniu 19 kwietnia 1346 roku na Zamku Ksi±¿êcym w Brze¶ciu Król Polski Kazimierz Wielki nada³ prawa miejskie Bydgoszczy, obecnej stolicy Województwa Kujawsko -Pomorskiego. Tu odbywano zjazdy polsko - krzy¿ackie ( latach 1320 i 1324 ), zawierano pokoje (31 grudnia 1435r. w wojnie polsko - krzy¿ackiej ) i odbywano sejmy i sejmiki z udzia³em Królów ( w 1436 roku Konstytucja wyznaczy³a Brze¶æ jako miejsce sejmików ). Odnotowano nawet, ¿e w 1825 roku zaszczyci³ miasto car Aleksander I. Królowie polski lubili miasto, i hojnie przyznawali przywileje:

  • W³adys³aw £okietek w latach 1292, 1295 i 1297, Kazimierz Wielki w 1361 roku
  • W³adys³aw Jagie³³o w 1410 roku
  • Aleksander Jagieloñczyk w 1504 roku
  • Zygmunt August w 1556 i 1557 roku
  • Stefan Batory w 1576 i 1582 roku
  • Zygmunt III w 1593 i 1596 roku
  • Jan III Sobieski w 1681 roku
  • August II
  • Stanis³aw August Poniatowski w 1720, 1781, 1782, 1787 i 1793 roku.

Tak¿e dziêki temu miasto znajdowa³o si³y do podnoszenia siê z ruin powodowanych przez kolejne wojny. W historii Brze¶æ by³ oblegany i zdobywany wielokrotnie: w 1300 roku przez Wac³awa II Czeskiego, w 1327, 1329 i 1332 roku przez Krzy¿aków, w 1383 roku przez Ziemowita - ksiêcia mazowieckiego, w 1389 roku przez Zygmunta, margrabiego brandenburskiego, w 1657 l w 1699 roku przez Szwedów, w 1707 roku przez wojska Kozackie, w 1771 roku przez Konfederatów i w 1794 roku przez wojska Insurekcji Ko¶ciuszkowskiej. Z³± s³aw± zapisa³y siê w historii miasta pobyty wojsk saskich, litewskich, rosyjskich, pruskich i niemieckich, a tak¿e liczne po¿ary i zarazy.

Obecne w³adze administracyjne Brze¶cia s± kontynuacj± bogatych tradycji samorz±dowych, dokumentowanych historycznie. Niezale¿nie od zarz±dców ksi±¿êcych i królewskich ( m.in. w 1282 roku Kasztelan Krystyn, w 1349 roku wojewoda Albert, w 1487 roku starosta Micha³ z Brudzewa ) wójt i rajcy miejscy Brze¶cia wzmiankowani s± w 1317 roku, dokumenty 1328 roku wymieniaj± ju¿ wójta, burmistrza i radê miejsk±, a w 1361 roku S±d Królewski na podstawie Konstytucji powo³a³ w Brze¶ciu trzy rady:

  • pierwsz±, jako Magistrat sk³adaj±cy siê z 8 osób
  • drug±, sk³adaj±cy siê z Wójta i 6 ³awników
  • trzeci± jako Urz±d Gminy sk³adaj±cy siê z 12 osób wybieranych do¿ywotnio.

W 1793 roku Rada Miejska Brze¶cia liczy³a 9 osób, w tym burmistrza, sêdziego, 6 rajców i pisarza miejskiego, a magistrat zatrudnia³ wo¼nego i egzekutora.

Dawny ratusz zlokalizowany w centrum brzeskiego rynku nie przetrwa³ kataklizmów dziejowych, wiêc w latach 1833 - 1837 wg projektu Henryka Marconiego wybudowano nowy ratusz klasycy styczny, stanowi±cy do dzi¶ siedzibê samorz±du terytorialnego. Na imponuj±cym portyku kolumnowym ratusza widnieje dzi¶ najdawniejszy herb miasta, wzorowany na pieczêciach Krakowa i Poznania, z wyobra¿onym murem fortecznym z 3 basztami: na ¶rodkowej baszcie tarcza z ksi±¿êcym herbem Kujaw, a obok niej ¶w. Stanis³aw i ¶w. Piotr.

Od XVI wieku miasto znakowa³o siê tak¿e herbem z wyobra¿onym murem fortecznym z 3 wie¿ami, bez herbu ksi±¿êcego i bez patronów lokalnych, a od XIX wieku - herbem z wyobra¿onym numerem fortecznym z 3 basztami, z bram± z otwartymi wrotami, i z or³em bez korony pomiêdzy nimi.

Najstarszy, zachowany wizerunek Brze¶cia pochodzi z XVII wieku. Na wykonanej 14 marca 1657 roku litografii Eryka Jonsona Dahiberga, Generalnego Kwatermistrza wojsk szwedzkich i równocze¶nie rysownika, widoczna jest panorama miasta obleganego przez Szwedów. W panoramie wyró¿niaj± siê mury obronne z bramami miejskimi i zwodzonym mostem, gotycki ko¶ció³ famy oraz gotycki ko¶ció³ i klasztor sióstr zakonnych, gotycki zamek ksi±¿êcy oraz ratusz miejski.

Zawieruchy dziejowe nie pozostawi³y we wspó³czesnym Brze¶ciu zbyt wielu zabytków materialnych, zachowa³ siê jednak unikalny w regionie, urbanistyczny uk³ad miasta ¶redniowiecznego.

XIV wieczne miasto za³o¿ono na obronnym, tarasowym wzgórzu o zarysie litery ,D" zlokalizowanym o oko³o 10 m nad poziomem rzeki Zg³owi±czki. Od pó³nocy, po³udnia i wschodu otoczone by³o wa³em ziemnym z fos± z wodami Zg³owi±czki, oraz murami obronnymi. Wewn±trz murów rozplanowano cztery bloki zabudowy 160 m X 160 m , podzielone (nazwy obecnie ) ul. Narutowicza, Reymonta i Krakowsk±, z przypad³ymi do nich ulicami Krzy¿ow±, Kiliñskiego i Fam±. Kwadrat po³udniowo - wschodni stanowi³ plac rynkowy ( obecnie skwer ) na którym posadowiony by³ pierwotnie ratusz, z gotyckim ko¶cio³em farnym na po³udniowo - wschodnim rogu i zamkiem ksi±¿êcym ( obecnie budynek Poczty ) na rogu po³udniowo — zachodnim. W pó³nocno - zachodnim naro¿u, przy murach obronnych zachowa³ siê zespó³ klasztorny dominikanów, ale nie zachowa³y siê bramy miejskie: Krakowska i Toruñska.

 
STRONA G£ÓWNA
 
Historia
Zarys dziejów
Monografia Brze¶cia Kujawskiego
Zas³u¿eni dla gminy
Ziemia Brzeska kolebk± polaków
Wieniec - zarys dziejów
Archeologia
Historia spo³eczno¶ci ¿ydowskiej
 
Herb
Flaga
Sztandar gminy
Pieczêcie
Hejna³
 
Kultura
Brzeskie Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna
Rejestr instytucji kultury
Wiadomo¶ci z Grodu ...
Twórcy Ziemi Brzeskiej
Muzeum, wydawnictwo-Redecz Krukowy i okolice
 
Zabytki
Wykaz zabytków
Zespó³ Klasztorny Dominikanów
Ko¶ció³ Parafialny p.w. ¦wiêtego Stanis³awa Biskupa
Zamek Królewski
Ratusz Miejski
Mury Miejskie
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Brzeziu
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Wieñcu
 
Turystyka
Punkt Informacji Turystycznej
Sta³a ekspozycja archeologiczna
Baza noclegowa
Szlaki turystyczne
Szlak piastowski
Uzdrowisko Wieniec Zdrój
Mapy
Strategia rozwoju
 

Zespó³ Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego
Szko³y i Przedszkola z terenu gminy
Gminny Klub Sportowy - £okietek
Tenis Ziemny w Brze¶ciu Kujawskim
Memoria³ Czes³awa Wasilewskiego
Klub Karate Tradycyjnego
Ochotnicze Stra¿e Po¿arne
Stowarzyszenie Lepsze ¯ycie
Chata futrzaka

                       
© Urz±d Miejski w Brze¶ciu Kujawskim 2000