Dzisiaj imieniny obchodz±: Augustyn, Celestyn, Iwo, Miko³aj, Pêkos³aw, Piotr, Potencjana
19.05.2024.
Prawo miejscowe
Statut Gminy
Regulamin organizacyjny
Uchwa³y Rady Miejskiej
Protoko³y
Zarz±dzenia Burmistrza
Podatki i op³aty
Strategia rozwoju
Statut Uzdrowiska
 
Inwestycje
Tereny inwestycyjne
Przetargi
Zagospodarowanie przestrzenne
Ochrona ¶rodowiska
Wykaz danych o ¶rodowisku
 

















NIEZAPOMNIANA WIZYTA BAJKOPISARZA PDF Drukuj Email
22.04.2008.

Ksi±¿ki Grzegorza Kasdepke ciesz± siê w naszej bibliotece du¿ym zainteresowaniem ju¿ od jakiego¶ czasu.  A co najmniej od kilku miesiêcy jest ono bardzo wzmo¿one w¶ród uczniów klas trzecich Szko³y Podstawowej nr 1 w Brze¶ciu Kujawskim.
Zaczê³o siê od pomys³u, by zaprosiæ pisarza w ramach obchodów ¦wiatowego Dnia Ksi±¿ki i Praw Autorskich. Pó¼niej nale¿a³o zapoznaæ siê z osob± p. Grzegorza oraz z ksi±¿kami, które napisa³.

Nieocenion± pomoc okaza³y w tym momencie p. E. Izydorkiewicz, M. Domagalska oraz wychowawczynie klas trzecich. Przez ponad dwa miesi±ce dwoi³y siê i troi³y, by jak najwiêcej dzieci pozna³o twórczo¶æ zaproszonego bajkopisarza. A trzeba przyznaæ, ¿e ksi±¿ki Grzegorza Kasdepke to prawdziwe rarytasy. Bezapelacyjnymi hitami s± te nagrodzone Nagrod± Edukacja XXI „Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci” oraz dwuczê¶ciowe „Co to znaczy czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwol± zrozumieæ znaczenie niektórych powiedzeñ”.
Du¿ym powodzeniem ciesz± siê tak¿e „S³odki rok Kuby i Buby”, „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”, cykl zabawnych opowiadañ i detektywie Pozytywce, „Mity dla dzieci”, „Przyjaciele”, „Kacperiada”, „Dziwne przypadki bajkopisarza”, „Z piaskownicy w ¶wiat!”, „Niesforny alfabet” i najnowsza „Ostro¿nie”.
Wszystkie dotykaj± codziennych problemów dzieci, wszystkie napisane z niezwyk³ym poczuciem humoru i ogromn± znajomo¶ci± psychiki dziecka. Pouczaj±, wskazuj± poprawne normy zachowañ, ale s± wolne od nudnego moralizatorstwa. Jednym s³owem niezwyk³e.
Zanim jednak dosz³o do spotkania z pisarzem, dzieci musia³y rozwi±zaæ  quiz pt. „Znam bajki i opowiadania Grzegorza Kasdepke”. Odby³ siê on w pi±tkowy poranek, w szkolnej sto³ówce.
Od¶wiêtnie ubrani trzecioklasi¶ci zmierzyli siê  z wieloma trudnymi pytaniami. W nagrodê ka¿de dziecko otrzyma³o upominek. Nastêpnie komisja uda³a siê do biblioteki szkolnej, by sprawdziæ kto najlepiej poradzi³ sobie z testem. Wy³oniono 14 finalistów. Og³oszenie wyników mia³o nast±piæ w poniedzia³ek na spotkaniu.
Grzegorz Kasdepke przyby³ do brzeskiej „jedynki” 21 kwietnia ju¿ o godzinie 830. W drzwiach przywita³y go dzieci przebrane za detektywów, które z lup± w rêku szuka³y w³a¶ciwej drogi do ma³ej sali gimnastycznej. Wszyscy ju¿ go tam niecierpliwie wyczekiwali.
Autor od razu nawi±za³ ciep³y i serdeczny kontakt ze s³uchaczami. Barwnie opowiada³ o tym, jak powstaj± jego ksi±¿ki, razem z uczniami omawia³ znaczenie zwi±zków frazeologicznych, humorystycznie odpowiada³ na wszystkie pytania czytelników.
A pytania by³y najprzeró¿niejsze. Pada³o ich ca³e mnóstwo. Dzieci chcia³y wiedzieæ nie tylko to, co zwi±zane jest z twórczo¶ci± autora, ale równie¿ pyta³y o zainteresowania pozazawodowe, preferencje kulinarne, podró¿e, upodobania, ¿ycie rodzinne, miejsce zamieszkania.
Gdy wyczerpa³ siê ju¿ worek z pytaniami przeszli¶my do nastêpnego punktu spotkania.  By³o to og³oszenie wyników quizu „Znam bajki i opowiadania Grzegorza Kasdepke”  i rozdanie nagród. Zwyciêzcy otrzymali ksi±¿ki p. Grzegorza, które autor wrêcza³ im osobi¶cie.
Pó¼niej nast±pi³a bardzo wa¿na chwila ka¿dego spotkania autorskiego: rozdawanie autografów. Nasi uczniowie na prowadzonym przez wiele dni przed spotkaniem kiermaszu (ksi±¿ki zamówiono w wydawnictwie) zakupili mnóstwo ksi±¿ek autora. Ka¿dy chcia³ wiêc otrzymaæ osobisty wpis pisarza, opatrzony dedykacj±, ¿arcikiem lub zabawnym rysunkiem. 
Czas by³ jednak nieub³agany. Spotkanie choæ wyj±tkowe, niepowtarzalne dobieg³o koñca. Na pocieszenie pozosta³y po nim ksi±¿ki Grzegorza Kasdepke, wspomnienia i zdjêcia.

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »
STRONA G£ÓWNA
 
Historia
Zarys dziejów
Monografia Brze¶cia Kujawskiego
Zas³u¿eni dla gminy
Ziemia Brzeska kolebk± polaków
Wieniec - zarys dziejów
Archeologia
Historia spo³eczno¶ci ¿ydowskiej
 
Herb
Flaga
Sztandar gminy
Pieczêcie
Hejna³
 
Kultura
Brzeskie Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna
Rejestr instytucji kultury
Wiadomo¶ci z Grodu ...
Twórcy Ziemi Brzeskiej
Muzeum, wydawnictwo-Redecz Krukowy i okolice
 
Zabytki
Wykaz zabytków
Zespó³ Klasztorny Dominikanów
Ko¶ció³ Parafialny p.w. ¦wiêtego Stanis³awa Biskupa
Zamek Królewski
Ratusz Miejski
Mury Miejskie
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Brzeziu
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Wieñcu
 
Turystyka
Punkt Informacji Turystycznej
Sta³a ekspozycja archeologiczna
Baza noclegowa
Szlaki turystyczne
Szlak piastowski
Uzdrowisko Wieniec Zdrój
Mapy
Strategia rozwoju
 

Zespó³ Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego
Szko³y i Przedszkola z terenu gminy
Gminny Klub Sportowy - £okietek
Tenis Ziemny w Brze¶ciu Kujawskim
Memoria³ Czes³awa Wasilewskiego
Klub Karate Tradycyjnego
Ochotnicze Stra¿e Po¿arne
Stowarzyszenie Lepsze ¯ycie
Chata futrzaka

Odwiedza nas 1 go¶æ
                       
© Urz±d Miejski w Brze¶ciu Kujawskim 2000