Dzisiaj imieniny obchodz±: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czes³aw, Czech, Czechasz, Czechoñ, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, W³odzimierz
19.04.2024.
Prawo miejscowe
Statut Gminy
Regulamin organizacyjny
Uchwa³y Rady Miejskiej
Protoko³y
Zarz±dzenia Burmistrza
Podatki i op³aty
Strategia rozwoju
Statut Uzdrowiska
 
Inwestycje
Tereny inwestycyjne
Przetargi
Zagospodarowanie przestrzenne
Ochrona ¶rodowiska
Wykaz danych o ¶rodowisku
 

















TWÓRCY Z ZIEMI BRZESKIEJ PDF Drukuj Email
14.07.2008.
Danuta Czerwiñska-Murawska

 Urodzona w Brze¶ciu Kujawskim, gdzie mieszka do dzi¶.
Wspó³za³o¿ycielka Kujawsko-Pomorskiego Zwi±zku Literatów we W³oc³awku i jego Wiceprezes. Prozatorka, poetka.
Autorka cyklu biograficznego pt. "Wielcy Ma³ych Ojczyzn". Jest to sze¶æ tomów po kolei sk³adaj±cych siê w wyraz "Kujawy". Pierwszy tom zosta³ wydany w 2005 roku pt. Leon Stankiewicz". W 2009 roku ukaza³a siê jej ksi±¿ka ,,G³os z wygnania czyli ¿ycie i praca Feliksa Rembia³kowskiego”.
 W swoim dorobku ma równie¿ wydane dwa scenariusze napisane do ksi±¿ek Jaros³awa Wojciechowskiego pod tytu³em "S³abeusz" i "Piktogramy".
Redaktor wielu tomików poetyckich.
Du¿o tworzy. W chwili obecnej pracuje nad zbiorow± prac± wraz z Marianem Kustra i Marcinem S³owiñskim pt. "Wielka Monografia Kujaw".
Jest wspó³pomys³odawc± i wspólrealiozatorem przygotowanego do druku Czasopisma Artystyczno-Literackiego "agorD", wydawany przy Kujawsko-Pomorskim Zwi±zku Literatów we W³oc³awku, którego równie¿ jest redaktorem.
 Propagatorka kultury na terenie Kujaw, szczególnie w¶ród m³odzie¿y. Uczestniczka i autorka wielu spotkañ i prelekcji w szko³ach podstawowych, gimnazjach, technikach i liceach. Wspó³organizatorka wielu spotkañ autorskich i wieczorów poetyckich.
 Jest te¿ Przewodnicz±c± Towarzystwa Kulturalnego w Brze¶ciu Kujawskim, którego zadaniem statutowym równie¿ jest propagowanie kultury. Czyni to wraz z innymi cz³onkami Towarzystwa.
Mi³o¶niczka regionu Kujaw pragn±ca jak najwiêcej uczyniæ dla swej ma³ej ojczyzny.


Krystian Medard Czerwiñski

Urodzony w Brze¶ciu Kujawskim 28.05.1938 jako Krystian Medard Czerwiñski. Debiut poetycki 1961. Debiut ksi±¿kowy 1968 („Stemplowanie siwych koni”, opowiadania, LSW). Publikacje prozy i poezji w ró¿nych czasopismach. 1958 wraz z grup± m³odych w³oc³awskich pasjonatów literatury by³ wspó³organizatorem Grupy Literackiej.
W roku 1963 opuszcza W³oc³awek w poszukiwaniu pracy. Od 1979 publikacje g³ównie w „drugim obiegu”. Do „stanu wojennego” pisze w redakcji solidarno¶ciowego czasopisma „Wolne Zwi±zki” w Bydgoszczy (wiersze, felietony, artyku³y). 1981 w Almanachu Poezji Odnowy, (konspiracyjne Wyd. im. Nila-Fieldorfa, W-wa) wraz z min. Czes³awem Mi³oszem i Bertoltem Brechtem.
1988 emigracja do Niemiec; ciê¿kie schorzenie serca i operacja, obywatelstwo niemieckie bez zrzeczenia siê obywatelstwa polskiego.
Od 1988 publikacje (poezja, esej, proza, t³umaczenia z jêzyka niemieckiego) pod nazwiskiem matki Manteuffel w czasopismach literackich w Niemczech i w Polsce, w prasie polonijnej w Wiedniu, Pary¿u, Wilnie i w Nowym Jorku. 2005 zbiór wierszy w jêzyku niemieckim w wydawnictwie „Wort-und-Mensch”, Köln „Gedichte aus den Scheidewegen” (ujête przez Deutsches Polen Institut w Darmstadt w dziale „Poezji Polskiej w niemieckim przek³adzie”, oraz w tomie V. Nationalbibliothek der Deutschsprachigen Gedichten).
W roku 2002 zaproszony do Warszawy z okazji „¦wiatowego Dnia Poezji”. Od tego czasu tak¿e powrót na ³amy polskiej prasy literackiej. Liczne nagrody literackie. W roku 2005 Biblioteka Miejska we W³oc³awku wyda³a z inicjatywy w³adz rodzinnego Brze¶cia Kujawskiego epistolarn± opowie¶æ emigracyjn± „Listy do Kamy”. 2008 w tej samej edycji i inicjatywy zbiór (eseje i wiersze) „Zaklêcia” oraz wydany przez ZO ZLP w Bydgoszczy zbiór „S³one chabry. Comédie larmoyante”. We wszystkich zbiorach i publikacjach w kraju i zagranic±
Podkre¶la swój zwi±zek z Brze¶ciem Kujawskim i z Ziemi± Kujawsk±.
Mieszka w Niemczech (Lenningen, Wy¿yna Szwabska) i w Polsce (Ciechocinek). Cz³onek ZLP i SAP.


 Leon Dêbowski

Urodzi³ sie w 1915 r. w Redczu Krukowym. Ukoñczy³ szko³ê powszechn± w Dêbiu Kujawskim, a nastêpnie Gimnazjum im. Piusa X we Wroc³awiu, gdzie w 1937 r. otrzyma³ ¶wiadectwo maturalne. Tego samego roku rozpocz±³ studia w Wy¿szym Seminarium Duchowym we W³oc³awku, przerwane wybuchem II wojny. Kontynuowa³ naukê w latach 1940-41 w seminarium ksie¿y pllatonów, a nastêpnie u ksiê¿y jezuitów w Warszawie. W 1944 r. przyj±³ ¶wiecenia kap³anne. Do diecezji w³oc³awskiej wróci³ w 1945 r. Pracowa³ jako wikariusz w Kole i Kaliszu, w latach 1948-56 by³ prefektem w Lipnie, w latach 1965-74 r. rektorem Wy¿szego Seminarium Duchowego we W³oc³awku. Po z³o¿eniu rezygnacji z tej funkcji pracowa³ w Kaliszu. W 1974 r. mianowany zosta³ kap³anem papieskim. Zmar³ w 1991 r. pochowany zosta³ w Kaliszu.

 

 



Andrzej Fronczak

Artysta urodzi³ siê 01.10.1959 r. w Brze¶ciu Kujawskim. Z wykszta³cenia ekonomista. Od trzydziestu lat uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. W 2004 r. zosta³ przyjêty do Zwi±zku Polskich Artystów Plastyków (Okrêg Toruñski). Ma na koncie 36 wystaw indywidualnych, miêdzy innymi w Warszawie, Toruniu, Koszalinie, S³upsku, W³oc³awku, Ciechocinku, Lubaniu ¦l±skim oraz zagranicznych w Chicago, Detroit i Pary¿u. Bra³ udzia³ w oko³o 80. wystawach zbiorowych oraz 9. plenerach malarskich regionalnych i ogólnopolskich. W 2010 r. odznaczony Srebrnym Krzy¿em Zas³ugi za dzia³alno¶æ spo³eczno - artystyczn±. Andrzej Fronczak prezentuje malarstwo sztalugowe oraz prace na papierze wykonane technik± w³asn±. W rodzinnym mie¶cie prezentowa³ swoje prace w maju 2010 roku, a we wrze¶niu 2011 roku w Galerii Sztuk Plastycznych we W³oc³awku otwarto wystawê Jego prac p.n. ,,Zapisy C.D."


Kazimierz Grodzicki

Urodzi³ siê w 1884 r. w maj±tku Psarskie ko³o ¦remu, gdzie uczêszcza³ do szkól. Usuniêto go z gimnazjum za czytanie ,,Pana Tadeusza”. Przeniós³ sie do Lwowa, gdzie zda³ maturê. Studiowa³ rolnictwo na UJ w Krakowie, Lipsku i Berlinie. Po studiach rozpocz±³ gospodarowanie w maj±tku Soko³owo. Maj±tek ten by³ wzorowo prowadzony. W latach trzydziestych podczas wizytowania przez prezydenta Ignacego Mo¶cickiego pokazany zosta³ jako przyk³ad znakomicie prowadzonego gospodarstwa. Kazimierz Grodzicki wybudowa³ na terenie swojego maj±tku nowoczesn± cegielniê ,,Rumaki”. By³ dzia³aczem spo³ecznym i partyjnym, dzia³a³ w partii konserwatywnej i BBWR. W 1939 r. zosta³ aresztowany przez Niemców. Podczas wojny by³ administratorem maj±tków ko³o Warszawy, po wojnie pracowa³ na Dolnym ¦l±sku. Nigdy nie powróci³ do Soko³owa. Zmar³ w 1955 r. we Wroc³awiu.

 

 


Józef Skonieczny „Skuniok” urodzi³ siê 6.03.1952 w Kêtrzynie.
 Od 4 roku ¿ycia mieszka w Brze¶ciu Kujawskim. Jak sam powiedzia³ kocha nasze miasteczko bo je czuje i zna ka¿dy kamieñ Brzeskiego bruku.
Cz³owiek obdarzony wieloma talentami samouk malarz, rze¼biarz.
W swoim ¿yciu kieruje siê kilkoma mottami. Jedno z nich to „nie wszystek umrê” . Twórca mówi , ¿e wiele w swoim ¿yciu nabroi³ i teraz  swoj± prac± chce zatrzeæ to z³e wspomnienie i pozostawiæ po sobie co¶ dobrego
Te dobre rzeczy, które pan Józef chce pozostawiæ po sobie mo¿na  zobaczyæ niemal w ka¿dym zak±tku Brze¶cia i w wielu placówkach na jego terenie. To w³a¶nie dla Brze¶cia stworzy³ cykl rze¼b historycznych, projekt dzwonnicy ko¶cielnej, projekt kaplicy cmentarnej. Jego prace plastyczne zdobi± szko³y i przedszkola z terenu gminy oraz Brzeskie Centrum Kultury, w którym prowadzi zajêcia ko³a plastycznego „Akwarelka”.
 Zaproponowa³ kolorystykê i wystrój urzêdu miejskiego w Brze¶ciu Kujawskim. Nale¿y do komitetu budowy pomnika W³adys³awa £okietka, gdzie ma znacz±ce zdanie. To w³a¶nie pan Józef dekoruje na ¶wiêta Bo¿ego Narodzenia nasze miasto.
Dlaczego to robi bezinteresownie? Odpowiada krótko „bo kocham ludzi, nie bojê siê ich kochaæ i tego samego przez swoj± pracê chce nauczyæ tych, z  którymi przychodzi mi wspó³pracowaæ.”
Jego bezinteresowna praca pomog³a mu wyj¶æ z na³ogu alkoholowego. Na swojej drodze spotka³ cz³owieka, który w niego uwierzy³ i który da³ mu pracê. Dyrektor Zak³adu Us³ug Komunalnych Waldemar Kamiñski zaproponowa³ mu udzia³ w przygotowaniach miasta do 750-lecia. I tak zaczê³a siê praca „Skunioka” na rzecz Brze¶cia. To w³a¶nie pan Kamiñski stworzy³ mu miejsce, ma³e pomieszczenie w stolarni, w którym znalaz³ -azyl, gdzie móg³ schowaæ siê przed ¶wiatem i tworzyæ.
Pan Józef robi du¿o bo lubi to robiæ i cieszy siê, ze ludziom podoba siê to co robi. Nigdy nie tworzy³ dla zaszczytów ale maluje i rze¼bi z potrzeby serca.
Najbardziej cieszy go to, ¿e na swojej drodze napotka³ osoby, które pozwalaj± mu siê realizowaæ i pozostawiaj± mu wolno¶æ w podejmowaniu decyzji. Tak by³o w przypadku prac na rzecz Szko³y Podstawowej nr 2 . Jak sam stwierdzi³ „otrzyma³em od pracowników szko³y wiele serca i ¶mia³o mogê nazwaæ ich swoimi przyjació³mi”. Tak samo nazywa pracowników Brzeskiego Centrum Kultury.
Cechy charakteru: upór, bezinteresowno¶æ, wra¿liwo¶æ
U ludzi najbardziej dra¿ni go ob³uda.
Najbardziej dotyka go krzywda dzieci
Ulubiona pora roku – wiosna
Ulubiona pora dnia – rano, jak stwierdzi³ nie jest typowym artysta tworz±cym noc±, najlepiej i najwiêcej udaje mu siê zrobiæ bardzo wcze¶nie rano.
Pan Skonieczny mia³ wystawê swoich prac w „Galerii „Na piêtrze” w Brzeskim Centrum Kultury oraz w Goreniu. Namalowa³ wiele obrazów na aukcje charytatywne.
Prace dzieci z Pracowni Plastycznej „Akwarelka” otrzymuj± wiele nagród na konkursach ogólnopolskich i regionalnych.
My¶lê, ¿e mo¿emy cieszyæ siê z tego, ¿e mieszka u nas kto¶ taki.


 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »
STRONA G£ÓWNA
 
Historia
Zarys dziejów
Monografia Brze¶cia Kujawskiego
Zas³u¿eni dla gminy
Ziemia Brzeska kolebk± polaków
Wieniec - zarys dziejów
Archeologia
Historia spo³eczno¶ci ¿ydowskiej
 
Herb
Flaga
Sztandar gminy
Pieczêcie
Hejna³
 
Kultura
Brzeskie Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna
Rejestr instytucji kultury
Wiadomo¶ci z Grodu ...
Twórcy Ziemi Brzeskiej
Muzeum, wydawnictwo-Redecz Krukowy i okolice
 
Zabytki
Wykaz zabytków
Zespó³ Klasztorny Dominikanów
Ko¶ció³ Parafialny p.w. ¦wiêtego Stanis³awa Biskupa
Zamek Królewski
Ratusz Miejski
Mury Miejskie
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Brzeziu
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Wieñcu
 
Turystyka
Punkt Informacji Turystycznej
Sta³a ekspozycja archeologiczna
Baza noclegowa
Szlaki turystyczne
Szlak piastowski
Uzdrowisko Wieniec Zdrój
Mapy
Strategia rozwoju
 

Zespó³ Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego
Szko³y i Przedszkola z terenu gminy
Gminny Klub Sportowy - £okietek
Tenis Ziemny w Brze¶ciu Kujawskim
Memoria³ Czes³awa Wasilewskiego
Klub Karate Tradycyjnego
Ochotnicze Stra¿e Po¿arne
Stowarzyszenie Lepsze ¯ycie
Chata futrzaka

                       
© Urz±d Miejski w Brze¶ciu Kujawskim 2000