Dzisiaj imieniny obchodz±: Benedykt, Bernadetta, Cecyl, Cecylian, Charyzjusz, Erwin, Erwina, Julia, Ksenia, Lambert, Lamberta, Nikita, Nosis³aw, Patrycy, Urban
16.04.2024.
Prawo miejscowe
Statut Gminy
Regulamin organizacyjny
Uchwa³y Rady Miejskiej
Protoko³y
Zarz±dzenia Burmistrza
Podatki i op³aty
Strategia rozwoju
Statut Uzdrowiska
 
Inwestycje
Tereny inwestycyjne
Przetargi
Zagospodarowanie przestrzenne
Ochrona ¶rodowiska
Wykaz danych o ¶rodowisku
 

















Sztandar Gminy PDF Drukuj Email
23.10.2008.

Sztandar zaliczany jest do zespo³u symboli samorz±du terytorialnego. Jest tym weksylium, które istnieje tylko w jednym jedynym egzemplarzu i jest eksponowane i wykorzystywane tylko podczas wyj±tkowych okazji. Nale¿y zatem do weksyliów bardzo „zaszczytnych”. Ma jednak stosunkowo nied³ug± historiê jako znak samorz±dowy, gdy¿ nie ma staropolskiej tradycji u¿ywania sztandaru jako symbolu danego samorz±du. Sztandary obecnie s± jednak bardzo rozpowszechnione, posiada je ju¿ wiele miast i gmin wiejskich.
Projektuj±c sztandar Brze¶cia Kujawskiego starali¶my siê uwzglêdniæ najwa¿niejsze atrybuty zawarte w herbie i fladze Miasta i Gminy, przy zachowaniu estetyki i oryginalno¶ci. 
Dominuj±cym elementem sztandaru jest umieszczona na p³acie prawym tarcza z herbem Brze¶cia Kujawskiego. Nad tarcz± herbow± umieszczona jest nazwa o¶rodka miejsko-gminnego. Napis dwujêzyczny polsko-³aciñski, umieszczony na p³acie lewym, informuj±cy o Ziemi Brzeskiej, wpisany w ¶rodek z³otego wieñca laurowego, symbolizuj±cego donios³o¶æ i wyj±tkowo¶æ, pe³ni rolê dewizy informuj±cej o historycznej przynale¿no¶ci terytorialnej o¶rodka oraz o jego historycznym znaczeniu jako stolicy ksiêstwa, województwa i powiatu. Jest to z jednej strony odwo³anie siê do staropolskiej tradycji o¶rodka brzeskiego, z drugiej za¶ manifestowanie jego donios³ej roli historycznej na tym obszarze tak¿e w czasach wspó³czesnych.
 Dewiza umieszczona na szarfie, zapisana w jêzyku polskim i ³aciñskim, zaczerpniêta z ³aciñskiej sentencji „Pro publico bono”, wyznaczaæ ma zakres dopuszczalnej ingerencji administracji samorz±dowej. Poniewa¿ dewiza umieszczona na p³acie sztandaru odnosi siê do Miasta i Gminy Brze¶æ Kujawski przede wszystkim w jego wymiarze terytorialnym, na szarfê wprowadzono dewizê odnosz±c± siê do burmistrza i radnych oraz urzêdników. „Dla wspólnego dobra” to dewiza, która okre¶la zasady, jakimi powinni siê oni kierowaæ w pracy dla dobra Miasta i Gminy. Dobro wspólne charakteryzuje siê tym, ¿e, po prostu jest ono dostêpne dla wszystkich i mo¿e byæ ono konsumowane jednocze¶nie przez wiele osób jednocze¶nie bez ¿adnych konsekwencji. 
 U¿ycie jêzyka ³aciñskiego w dewizach sztandaru, pe³ni wa¿n± rolê w wyra¿aniu tre¶ci ideowych zwi±zanych z tradycjami Brze¶cia Kujawskiego. Zastosowanie ³aciny dominuj±cej w ¶redniowieczu i funkcjonuj±cej ¿ywo w czasach nowo¿ytnych by³o celowym odwo³aniem siê do historii, która tak¿e wspó³cze¶nie jest istotnym wyznacznikiem pozycji Brze¶cia Kujawskiego, o¶rodka, który niestety nie pe³ni ju¿ dzi¶ tych samych, donios³ych funkcji co w czasach przedrozbiorowych, bêd±c stolic± województwa i powiatu. 
 Barwy sztandaru nawi±zuj± konsekwentnie do barw herbu Brze¶cia Kujawskiego.  

dr Gerard Kucharski
Uniwersytet im. A. Mickiewicza
w Poznaniu

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »
STRONA G£ÓWNA
 
Historia
Zarys dziejów
Monografia Brze¶cia Kujawskiego
Zas³u¿eni dla gminy
Ziemia Brzeska kolebk± polaków
Wieniec - zarys dziejów
Archeologia
Historia spo³eczno¶ci ¿ydowskiej
 
Herb
Flaga
Sztandar gminy
Pieczêcie
Hejna³
 
Kultura
Brzeskie Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna
Rejestr instytucji kultury
Wiadomo¶ci z Grodu ...
Twórcy Ziemi Brzeskiej
Muzeum, wydawnictwo-Redecz Krukowy i okolice
 
Zabytki
Wykaz zabytków
Zespó³ Klasztorny Dominikanów
Ko¶ció³ Parafialny p.w. ¦wiêtego Stanis³awa Biskupa
Zamek Królewski
Ratusz Miejski
Mury Miejskie
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Brzeziu
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Wieñcu
 
Turystyka
Punkt Informacji Turystycznej
Sta³a ekspozycja archeologiczna
Baza noclegowa
Szlaki turystyczne
Szlak piastowski
Uzdrowisko Wieniec Zdrój
Mapy
Strategia rozwoju
 

Zespó³ Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego
Szko³y i Przedszkola z terenu gminy
Gminny Klub Sportowy - £okietek
Tenis Ziemny w Brze¶ciu Kujawskim
Memoria³ Czes³awa Wasilewskiego
Klub Karate Tradycyjnego
Ochotnicze Stra¿e Po¿arne
Stowarzyszenie Lepsze ¯ycie
Chata futrzaka

                       
© Urz±d Miejski w Brze¶ciu Kujawskim 2000