Dzisiaj imieniny obchodz±: Jaros³aw, Marek, Wasyl
25.04.2024.
Prawo miejscowe
Statut Gminy
Regulamin organizacyjny
Uchwa³y Rady Miejskiej
Protoko³y
Zarz±dzenia Burmistrza
Podatki i op³aty
Strategia rozwoju
Statut Uzdrowiska
 
Inwestycje
Tereny inwestycyjne
Przetargi
Zagospodarowanie przestrzenne
Ochrona ¶rodowiska
Wykaz danych o ¶rodowisku
 

















Ziemia Brzeska Kolebk± Polaków PDF Drukuj Email
15.01.2009.

Poza Brze¶ciem Kujawskim nie ma miasta w Polsce o udokumentowanym osadnictwie siêgaj±cym 6500 lat, czyli okresu wczesnego neolitu. Jest wymieniony w ¶wiatowych encyklopediach archeologicznych jako miejsce odkrycia neolitycznej osady "spo³eczeñstwa d³ugich chat”, zwanego odt±d tzw. grup± brzesko-kujawsk± kultury lendzielskiej. W 1938 roku archeolog Konrad Ja¿d¿ewski odkry³ j± na przedmie¶ciach Brze¶cia na pó³wyspie jeziora Cmentowo. Takie osady nazwano pó¼niej  w archeologii ¶wiatowej osadami d³ugich domów typu Brze¶æ Kujawski (Brze¶æ Kujawski type longhouses).Od samego pocz±tku badania ukierunkowane by³y na poznanie osadnictwa spo³eczeñstw najstarszych rolników, które na Kujawach pojawi³y siê ju¿ 5500 lat p.n.e. Ich najwa¿niejszym odkryciem by³o stanowisko oznaczone numerem 4 w Brze¶ciu Kujawskim, które trafi³o do podrêczników archeologii w ca³ej Europie. G³ówna o¶ organizacji osad ludno¶ci „brzesko-kujawskiej” wiod³a od Zg³owi±czki, przez Bachorze do terenów na rzek± Noteæ i dalej w kierunku Szczecina, a¿ do wschodniej czê¶ci Niemiec.


Rozmieszczenie spo³eczeñstw z krêgu kulturowego pó¼nej ceramiki wstêgowej
w dorzeczach Odry i Wis³y – faza klasyczna i pó¼na

Spo³eczeñstwo „brzesko-kujawskie” powstawa³o w okresie 4500 - 4250 p.n.e. Wiêkszo¶æ danych odno¶nie tego spo³eczeñstwa, jakie zgromadzi³a archeologia, pochodzi z badañ wykopaliskowych rozleg³ych osad z „d³ugimi chatami”, odkrywanych licznie w strefie gleb czarnych Wysoczyzny Kujawskiej. Do najbardziej znanych w¶ród nich nale¿y Brze¶æ Kujawski oraz pobliskie Os³onki.
Rozleg³e osady ugrupowano w niewielkie – o powierzchni do 40 km2 – mikroregiony. Populacja tworz±ca takowy mikroregion liczy³a oko³o 50 – 60 osób.
Osada mia³a powierzchniê oko³o 2500 m2 , w obrêbie której funkcjonowa³o równolegle 4-5 chat. £±cznie zajmowa³y one obszar licz±cy oko³o 800-100m2 , wokó³ którego sytuowano obiekty gospodarcze i pochówki zmar³ych cz³onków wspólnoty. Czas istnienia takowego osiedla nie przekracza³ dwu lat, potem opuczczano je na 8-10 lat, przenosz±c siê w inne miejsce. Grupa ludno¶ci migruj±ca w tym systemie rotacji zak³ada oko³o 5-6 podobnego charakteru osad (punktów etapowych), wokó³ których w promieniu oko³o 1,5 km sytuowano bli¿ej nie okre¶lon± liczbê osiedli filialnych (mniejszych rozmiarów), s³u¿±cych udogodnieniu form nadzoru wielorakich dzia³añ gospodarczych. Tereny „rozleg³ych osad” by³y okresowo zasiedlane przez oko³o 600 lat.
 Tytu³owe „d³ugie chaty” s± jednym z podstawowych wyró¿ników „brzesko-kujawskiego” spo³eczeñstwa. Budowano je wzd³u¿ linii pó³noc-po³udnie, na planie wyd³u¿onego trapezu d³ugo¶ci od 10,5 do 48 m. Relacje ¶cian szczytowych, krótszej od d³u¿szej, wynosz± ¶rednio  1:2, natomiast d³u¿szej szczytowej do bocznej  1:3-4. Przystêpuj±c do wznoszenia budowli, kopano w±ski, ci±g³y rów fundamentowy, w którym ustawiono nastêpnie s³upy ¶cian. Ich konstrukcja nie by³a jednolita na ca³ej d³ugo¶ci chaty, wykazuj±ca uzale¿nienie od funkcja poszczególnej jej czê¶ci. Wej¶cie do domostwa znajdowa³o sie od po³udnia , w d³u¿szej ¶cianie szczytowej. Wnêtrze chaty dzielono na kilka wyodrêbnionych funkcjonalnie czê¶ci, wzd³u¿ d³u¿szej osi.
Na po³udniowym brzegu jeziora Cmentowo, na przedmie¶ciach obecnego Brze¶cia, istnia³a jedna z najstarszych, poznanych dot±d osad. Odkryto tu ¶lady 60 domostw trapezowatych.


Brze¶æ Kujawski Plan osady centralnej


Zgrupowanie domów trapezowych


Rekonstrukcja zabudowy osady spo³eczno¶ci grupy
brzesko-kujawskiej kultury pó¼nej ceramiki

Wewnêtrzn± organizacjê osad najlepiej rozpoznano na stanowisku 4, gdzie odkryto unikatowy zespó³ obiektów zwi±zanych z domem nr 56. Na podstawie tych badañ nale¿y sadziæ, ¿e osiedla grupy brzesko-kujawskiej zamieszkiwane by³y przez samodzielne rodziny. U¿ytkowa³y one przez kilka pokoleñ jeden wydzielony obszar osady gdzie budowano domy o charakterystycznym trapezowatym kszta³cie. Domy te budowano z drewna, przykryte s³om± b±d¼ trzcin±. ¦ciany budynków sk³ada³y siê z wbitych w pod³o¿ê bali drewnianych, które ciasno przylegaj±c do siebie tworzy³y konstrukcje no¶n±. ¦ciany posiada³y solidne fundamenty i dla zwiêkszenia odporno¶ci by³y wylepiane glin±. Wielko¶æ domów jest zró¿nicowana i waha sie od kilku metrów -w przypadku budynków najstarszych , do 40 metrów- w przypadku budynków z czasów ¶wietno¶ci grupy brzesko-kujawskiej. Budynki podzielone by³y z regu³y na trzy czê¶ci: mieszkalna i  dwie  s³u¿±ce  celom gospodarczym, np.  schronienie dla zwierz±t. Makieta rekonstrukcji osady brzeskiej jest obecnie eksponatem neolitu w Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
Pomimo up³ywu lat tereny pó³wyspu jeziora Cmentowo zabudowano dopiero w czê¶ci, co pozwala ci±gle na stworzenie rezerwatu archeologicznego dla unikatowych obiektów stanowisk 3 i 4.


Planowana lokalizacja rezerwatu/parku archeologicznego w Brze¶ciu Kujawskim

Samorz±dowe w³adze Brze¶cia objê³y teren przysz³ego rezerwatu ochron± w planie zagospodarowani przestrzennego zmierzaj±c docelowo do pe³nej rekonstrukcji czê¶ci osady.
Archeolog profesor Ryszard Grygiel, odkrywca Os³onek i powojenny kontynuator dzie³a profesora Konrada Ja¿d¿ewskiego, do dzisiaj przywozi do Brze¶cia Kujawskiego miêdzynarodowe grupy archeologów aby pokazaæ miejsce odkrycia spo³eczeñstwa brzesko-kujawskiego
Po neolicie nasta³ czas epoki br±zu, po niej ¿elaza, a w koñcu ¶redniowiecze i czasy nowo¿ytne. Badania archeologiczne prowadzone od 75 lat w rejonie Brze¶cia dostarczy³y odkryæ dotycz±cych wszystkich kultur  archeologicznych. Profesor Ja¿d¿ewski wylicza³, ¿e tylko na stanowisku nr 4 w Brze¶ciu odkryto a¿ 14 faz osadniczych z ró¿nych epok i okresów. Z najwa¿niejszych i najbardziej znanych w literaturze archeologicznej odkryæ  nale¿y wymieniæ  m.in.: groby zbiorowe z wczesnej epoki br±zu (1800-1600l.p.n.e.) w Gustorzynie,  mogi³ê podkurhanow± z tego samego czasu w Wolicy Nowej, bogaty skarb wyrobów br±zowych kultury ³u¿yckiej ze Starego Brze¶cia (ok. 1000-800 l. p.n.e.), cmentarzysko popielnicowe kultury pomorskiej w Brze¶ciu (IV w. p.n.e.) czy te¿  interesuj±ce cmentarzysko kultury przeworskiej w Miechowicach (I w.n.e), która po¶wiadcza osadnictwo Celtów na Kujawach. Tak¿e osade hutnicz± w Starym Brze¶ciu z II w p.n.e.

Tak¿e nowo¿ytna historia miasta nie jest banalna. Zanim w dokumentach wspomniano o Brze¶ciu (1228 rok, a 1250 rok – nadanie praw miejskich) juz dawni brze¶cianie fa³szowali pieni±dze (fa³szowanie srebrnych denarów krzy¿owych i istnienie na¶ladowczej, lokalnej mennicy udowodniono na podstawie znalezisk grobu XI-wiecznego cmentarzyska w Brze¶ciu - stanowisko nr 5). Jako miasto królewskie (od 1255 roku) i ostatnia polska twierdza na pograniczu krzy¿ackim Brze¶æ zazna³ lat chwa³y i zniszczeñ w wielu wojnach, a pokolenia brze¶cian po³ozy³y g³owy dla dobra Polski. Tu urodzi³ sie w 1260 roku ksi±¿ê brzesko-kujawski, W³adys³aw £okietek, pó¼niejszy zjednoczyciel i król Polski, st±d W³adys³aw Jagi³³o wyrusza³ pod Grunwald w 1410 roku, tutaj bywali wszyscy królowie polscy. Brze¶æ by³ stolic± ksiêstwa brzesko-kujawskiego i - do 1793 roku – stolic± województwa brzesko-kujawskiego. Jego herb od XIII wieku wzoruje siê na najstraszych pieczêciach Krakowa i Poznania.

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »
STRONA G£ÓWNA
 
Historia
Zarys dziejów
Monografia Brze¶cia Kujawskiego
Zas³u¿eni dla gminy
Ziemia Brzeska kolebk± polaków
Wieniec - zarys dziejów
Archeologia
Historia spo³eczno¶ci ¿ydowskiej
 
Herb
Flaga
Sztandar gminy
Pieczêcie
Hejna³
 
Kultura
Brzeskie Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna
Rejestr instytucji kultury
Wiadomo¶ci z Grodu ...
Twórcy Ziemi Brzeskiej
Muzeum, wydawnictwo-Redecz Krukowy i okolice
 
Zabytki
Wykaz zabytków
Zespó³ Klasztorny Dominikanów
Ko¶ció³ Parafialny p.w. ¦wiêtego Stanis³awa Biskupa
Zamek Królewski
Ratusz Miejski
Mury Miejskie
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Brzeziu
Zespó³ pa³acowo-parkowy w Wieñcu
 
Turystyka
Punkt Informacji Turystycznej
Sta³a ekspozycja archeologiczna
Baza noclegowa
Szlaki turystyczne
Szlak piastowski
Uzdrowisko Wieniec Zdrój
Mapy
Strategia rozwoju
 

Zespó³ Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego
Szko³y i Przedszkola z terenu gminy
Gminny Klub Sportowy - £okietek
Tenis Ziemny w Brze¶ciu Kujawskim
Memoria³ Czes³awa Wasilewskiego
Klub Karate Tradycyjnego
Ochotnicze Stra¿e Po¿arne
Stowarzyszenie Lepsze ¯ycie
Chata futrzaka

                       
© Urz±d Miejski w Brze¶ciu Kujawskim 2000